na hlavní stránku
Mierzeja Wiślana
Malebný lesnatý poloostrůvek v severovýchodní části Polska. Délka jeho polské části činí 65 kilometrů (dále přechází do oblasti ruského Kaliningradu). Obklopuje ji Baltské moře - z jihu Viselská zátoka, od severu Gdaňský záliv. Na území Mierzeje, která je jako celek vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí, se mísí kouzlo přírody, doposud nepříliš poznamenané civilizačními zásahy, s čilým turistickým ruchem zvláště v letním období. Turisté zde naleznou běžné vybavení i veškeré atrakce typické pro přímořské letovisko (ubytování, gastronomie, vodní sporty, tobogan apod.). Pokud však sejdete z hlavních turistických cest, již po pár krocích se před Vámi rozprostřou krásy člověkem téměř nenarušené přírody.

Kąty Rybackie

Necelých 40 km od Gdaňska se jako první obec na území chráněné krajinné oblasti nachází podlouhlé "Rybářské Kouty". Stejně jako celé území Mierzeje má tato původně rybářská osada bohatou a zajímavou historii.
Návštěvníci zde naleznou odpočinek stran civilizačního tepu, avšak rozhodně ne stranou od lidí. Je zde bohatá prodejní a gastronomická síť nabízející především tradiční smažené ryby, hostince a další služby, ubytování jak v ubytovnách hotelového typu, tak i v komornějším prostředí soukromých penziónů.

K mořské pláži je to asi 20 minut pěšky lesem - hlavní přístupovou cestou nebo pěšinkami, které zde tvoří hustou síť (můžete i zabloudit, na první takovou procházku si raději vezměte místního průvodce). Pokud jste líní ten kousíček jít pěšky, můžete si k moři sjet samozřejmě i autem - hlídaná parkoviště u pláže jsou samozřejmostí.

Asi 1,5 km západně od Koutů se nachází unikátní Rezervace kormoránů. Kormorány je možné zahlédnout i na mořském pobřeží, avšak většinou jen za nepříznivého počasí.

Ves Kąty Rybackie spadá pod obec Sztutowo, přes kterou budete projíždět, pokud se na Mierzeji vypravíte. V blízkosti Sztutowa se nachází ojedinělá historická památka - prostor bývalého německého koncentračního tábora Stutthof zřízený hitlerovci jako vůbec první takový tábor ve východní Evropě (4. září 1939). Dnes se na území této ponuré památky nachází Státní Muzeum Stutthof.
zvětší mapu < Zde naleznete podrobnější mapu Kątů Rybackých a okolí.

Více informací na stránkách: www.mierzeja.pl

Ubytování

Ubytování v soukromém penziónu v Kątach Rybackich nabízí po celý rok paní Irena Łaszczyk. Příjemné, téměř rodinné prostředí hostům poskytne základní komfort, domek se nachází v místě, odkud je blízko do obchodu, do restaurace i do lesa a k moři je to (jak už bylo zmíněno) asi 20 minut pěšky.

Vybavení:
Pokoje dvou až pětilůžkové.
Samostatný vchod pro hosty (odděleně od "domácích").
Sociální zařízení společná pro každé tři pokoje.
Samostatná, vybavená kuchyně.
Ohniště a gril na zahrádce u domu.
Uzavřený prostor pro parkování.
Cena od 180,- korun za osobu a den, při delším pobytu se poskytují slevy dle vzájemné dohody.

Máte-li zájem o další informace, kontaktujte nás!

E-mailem nebo telefonicky: 605 119 359

Mluvíte-li polsky, můžete se obrátit přímo na paní Irenu na čísle:

0048 55247 8765

na hlavní stránku

naposledy doplněno 28.07.2003